Майбутнє і надія
Діти-біженці у Швеції та Фінляндії
Ханну і Ойлі
Ті самі діти, яких ми зустрічали в Україні минулого Різдва. Такі ж швидкі й чарівні, як тоді. Але те, що вони пережили за ці місяці. Бомбардування, обстріли, ночі й дні в підвалах та укриттях. Переїзд, чужа країна і мова.
у Швеції
Ми відвідали місто Ескільстуну в Швеція, щоб зустрітися з нашими дорогими друзями, які щодня збираються в «Дому друзів» у церкві Елім. У них все добре – Боас і Міріам зробили чудову роботу, знайшовши житло, облаштували будинки, зібрали та купили одяг та взуття, доглядали за охороною здоров’я та виконували службові завдання.
![](https://media1.childrensembassyua.org/2022/05/Aikuisia.jpeg)
Матері вдячні за хороші зовнішні обставини. Але коли говорять про Україну, їхні очі та їхні голоси виявляють тугу. Бути біженцем – справа непроста. Вони не хотіли покидати свої домівки. Скільки це триватиме? Що залишилося від рідного села? Скільки жителів села врешті повернуться туди?
![](https://media1.childrensembassyua.org/2022/05/Lapsia2.jpeg)
Школярі швидко вивчають нову мову. Чи розпочнуть осінній семестр у Швеції? Деякі з них бачать тут світліше майбутнє, ніж у спустошеній рідній країні. Які рішення доведеться прийняти сім’ям
![](https://media1.childrensembassyua.org/2022/05/Nuoria.jpeg)
Завжди приємно зустрічатися з нашими українськими друзями. Цього разу радість затьмарюється сумом. Здається таким неправильним, що дехто вже вдруге тікає від війни: спочатку зі сходу України, а тепер на чужій землі.
Ми пам’ятаємо нашу першу зустріч з Іллею декілька років тому в рідному селі. Малюк зустрів нас біля воріт із зубною щіткою в руці. Він деякий час спостерігав за нами, дав Ханну свою зубну щітку, міцно взяв його за руку і показав нам навколо. Зараз у Швеції Ілля та його друзі лізуть до нас на коліна, люблять бути смішними та сміються. Діти, здається, добре оговталися від жахів.
У Фінляндії
Ми знайшли нових українських друзів. Поруч з нами живе мама Ірина та її семеро дітей. Батько залишився в Україні захищати країну. Їхнього рідного міста вже немає – це був Маріуполь.
Фінській владі знадобився час, щоб почати виплачувати допомогу, на яку мають право біженці. Тож ми з Іриною та іншою матір’ю-біженкою пішли за продуктами. Так само, як і в Україні: мами наповнювали свої візки, а Дитяче Посольство розраховувалося на касі.
![](https://media1.childrensembassyua.org/2022/05/Ostoksia.JPG.jpeg)
Українці у Фінляндії висловлюють вдячність за всю допомогу. Але ми повинні пам’ятати, що Україна насправді робить для нас більше: захищає нас і всю Європу. Нові дружні стосунки є для нас винагородою. Було приємно почути, як діти співають на концерті – вся родина музична. Сподіваємося, що скоро настане мир і ми зможемо приєднатися до наших друзів у відновленні України.